Sandviç

Panel

     Yapı ve İnşaat sektöründe sıkça kullanılmakta olan sandviç paneller günümüzde gelişen teknoloji ile inşaat sektörü büyük gelişme göstermektedir. Fakat inşaat sektöründe sıkça kullanılan ürünler de teknoloji sayesinde değişiklik göstermeye devam etmektedir.

Her geçen gün sektörde daha kullanışlı ve kaliteli ürünler, malzemeler üretilmeye başlanmıştır. Sandviç panel genellikle dış cepheler için geliştirilmiş ve yanında da çatı aralarının kaplaması olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel yapılar için özel olarak üretilen bir yalıtım sistemi olarak da kullanılmaktadır.

     Sandviç paneller ve malzemelerinin iç kısımlarında bulunan dolgu malzemeleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Etkili kullanımın sağlanabilmesi için cam yünü veya taş yünü malzemelerden panel malzemeleri üretilebilmektedir. Bu durumda da yapılarda veya diğer alanlarda  kullanımı mümkün olabilmektedir. Özellikle yapılarda çatı ve duvar malzemeleri olarak kullanımı mevcut ve mümkündür. Isı, ses ve su konularında oldukça başarılı bir şekilde yalıtım sağlayabilmektedir. Üzerine belirli oranda yük kaldırma direnci de olan bu malzemeler darbelere karşı oldukça dirençlidir.